Greek Reports (Ελληνικά)

Οριζόντια Ψηφοφορία – 3

Στη συνέχεια των αναλύσεων για τα αποτελέσματα των Βουλευτικών Εκλογών (2021) παραθέτω μια ανάλυση για να ενδυναμώσω την επιχειρηματολογία μου εναντίον της Οριζόντιας Ψηφοφορίας.

Με την ανάλυση που ακολουθεί (η οποία βέβαια κάνει μια σειρά από παραδοχές) δείχνει ότι η εφαρμογή της Οριζόντιας Ψηφοφορίας σε μια κοινωνία που πολιτικά δεν έχει ωριμάσει ακόμη ώστε να ξεφύγει από τα πελατειακά δίχτυα των κομμάτων θα οδηγήσει σε ένα σαφή και έντονο περιορισμό της δημοκρατίας.

Στην ανάλυση που ακολουθεί γίνονται οι ακόλουθες παραδοχές:

1ο Σενάριο εφαρμογής οριζόντιας ψηφοφορίας: Ολόκληρη η Κύπρος μια περιφέρεια.

2ο Σενάριο εφαρμογής οριζόντιας ψηφοφορίας: Κάθε επαρχία ξεχωριστή εκλογική περιφέρεια.

Η ανάλυση έχει γίνεται στη βάση των Σταυρών Προτίμησης που έλαβε ο κάθε υποψήφιος. Θυμίζω ότι η Οριζόντια Ψηφοφορία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το πλειοψηφικό σύστημα.

  •   Παραδοχές:

– Οι αρχηγοί κομμάτων που δεν ήθελαν σταυρό προτίμησης θεωρήθηκε ότι έλαβαν σταυρούς ίσους με τις κομματικές ψήφους που έλαβε το κόμμα.

– Οι σταυροί προτίμησης σταθμίστηκαν ανά επαρχία στη βάση ενός παράγοντα που προκύπτει από το πηλίκο των σταυρών προτίμησης που έχει δυνατότητα να χρησιμοποιήσει ο ψηφοφόρος σε μια επαρχία προς τον αριθμό εδρών της επαρχίας. Ο συντολεστής αυτός είναι για τις επαρχίες ο ακόλουθος:

ΛΕΥΚΩΣΙΑ 5/20 = 0,25

ΛΕΜΕΣΟΣ 3/12 = 0,25

ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ 3/11 = 0,27

ΛΑΡΝΑΚΑ 2/6 = 0,33

ΠΑΦΟΣ 1/4 = 0,25

ΚΕΡΥΝΕΙΑ 1/3 = 0,33

  • 1ο Σενάριο εφαρμογής οριζόντιας ψηφοφορίας: Ολόκληρη η Κύπρος μια περιφέρεια.

Η κατανομή των εδρών θα ήταν ως ακολούθως:

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ 27

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ) 20

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ 5

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.) 2

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ 1

ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ-ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ 1

Η ανάλυση φαίνεται στην εικόνα 1 καθώς και τα ονόματα των υποψηφίων που εκλέγονταν. Πρώτη εικόνα θέσεις 1-28 και εικόνα 2 θέσεις από 29-56.

  • 2ο Σενάριο εφαρμογής οριζόντιας ψηφοφορίας: Κάθε επαρχία ξεχωριστή εκλογική περιφέρεια ΛΕΥΚΩΣΙΑ (Εικόνα 3)

Η κατανομή των εδρών θα ήταν ως ακολούθως:

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ 10

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ) 6

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ 2

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.) 1

ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ-ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝ 1

Τα ονόματα των υποψηφίων που θα εκλέγονταν:

1. ΔΗΣΥ ΝΕΟΦΥΤΟΥ ΑΒΕΡΩΦ

2. ΑΚΕΛ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ ΑΝΤΡΟΣ

3. ΑΚΕΛ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ

4. ΔΗΚΟ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ

5. ΔΗΣΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

6. ΑΚΕΛ ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

7. ΑΚΕΛ ΔΑΜΙΑΝΟΥ ΑΡΙΣΤΟΣ

8. ΔΗΣΥ ΤΟΡΝΑΡΙΤΗΣ ΝΙΚΟΣ

9. ΔΗΣΥ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΧΑΡΗΣ

10.ΑΚΕΛ ΛΟΥΚΑΪΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

11. ΔΗΣΥ ΟΡΦΑΝΙΔΟΥ ΣΑΒΙΑ

12. ΑΚΕΛ ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΗΣ ΧΡΙΣΤΟΣ

13. ΕΛΑΜ ΧΡΙΣΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΣ

14. ΔΗΣΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΞΕΝΙΑ

15. ΔΗΣΥ ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ ΜΙΧΑΛΗΣ

16. ΔΗΣΥ ΠΕΛΕΚΑΝΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

17. ΔΗΚΟ ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ

18. ΔΗΣΥ ΠΕΝΤΑΡΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

19. ΚΟΣΠ ΘΕΟΠΕΜΠΤΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

20. ΔΗΣΥ ΣΑΜΨΩΝ Ν. ΜΙΝΑ

ΛΕΜΕΣΟΣ (Εικόνα 4)

Η κατανομή των εδρών θα ήταν ως ακολούθως:

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ 5

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ) 5

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ 1

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ 1

Τα ονόματα των υποψηφίων που θα εκλέγονταν:

1. ΔΗΣΥ ΔΙΠΛΑΡΟΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ

2. ΑΚΕΛ ΚΩΣΤΑ ΚΩΣΤΑΣ

3. ΑΚΕΛ ΚΑΥΚΑΛΙΑΣ ΑΝΤΡΕΑΣ

4. ΔΗΣΥ ΤΣΙΡΙΔΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ

5. ΔΗΠΑ ΚΑΡΟΓΙΑΝ ΜΑΡΙΟΣ

6. ΔΗΣΥ ΣΥΚΑΣ ΝΙΚΟΣ

7. ΔΗΚΟ ΜΥΛΩΝΑΣ ΠΑΥΛΟΣ

8. ΑΚΕΛ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΜΑΡΙΝΑ

9. ΔΗΣΥ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ

10. ΑΚΕΛ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

11. ΔΗΣΥ ΧΑΤΖΗΜΑΝΩΛΗ-ΓΛΥΚΗ ΜΑΡΙΝΑ

12. ΑΚΕΛ ΙΩΑΝΝΟΥ ΑΡΓΕΝΤΟΥΛΑ

ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ (Εικόνα 5)

Η κατανομή των εδρών θα ήταν ως ακολούθως:

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ 6

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ) 4

ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.) 1

Τα ονόματα των υποψηφίων που θα εκλέγονταν:

1. ΔΗΣΥ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ

2. ΔΗΣΥ ΚΑΡΟΥΛΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

3. ΑΚΕΛ ΚΕΤΤΗΡΟΣ ΝΙΚΟΣ

4. ΔΗΣΥ ΚΟΥΛΛΑΣ ΟΝΟΥΦΡΙΟΣ

5. ΔΗΣΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΣ

6. ΑΚΕΛ ΚΟΥΚΟΥΜΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

7. ΔΗΣΥ ΛΥΣΑΝΔΡΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

8. ΑΚΕΛ ΓΑΒΡΙΗΛ ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ

9. ΑΚΕΛ ΚΥΠΡΗΣ ΧΡΙΣΤΟΣ

10. ΕΛΑΜ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΛΙΝΟΣ

11. ΔΗΣΥ ΚΟΥΤΣΟΦΤΑΣ ΚΛΕΑΝΘΗΣ

ΛΑΡΝΑΚΑ (Εικόνα 6)

Η κατανομή των εδρών θα ήταν ως ακολούθως:

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ 3

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ) 3

Τα ονόματα των υποψηφίων που θα εκλέγονταν:

1. ΔΗΣΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΝΝΙΤΑ

2. ΑΚΕΛ ΠΑΣΙΟΥΡΤΙΔΗΣ ΑΝΤΡΕΑΣ

3. ΑΚΕΛ ΞΙΟΥΡΟΥΠΠΑΣ ΠΑΝΙΚΚΟΣ

4. ΔΗΣΥ ΑΛΑΜΠΡΙΤΗΣ ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ

5. ΑΚΕΛ ΣΑΒΒΑ ΕΥΑΝΘΙΑ

6. ΔΗΣΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΑΜΑΣ (ΜΑΚΗΣ)

ΠΑΦΟΣ (Εικόνα 5)

Η κατανομή των εδρών θα ήταν ως ακολούθως:

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ 3

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ 1

Τα ονόματα των υποψηφίων που θα εκλέγονταν:

1. ΔΗΣΥ ΠΑΖΑΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

2. ΔΗΚΟ ΣΑΒΒΙΔΗΣ ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ

3. ΔΗΣΥ ΛΕΤΥΜΠΙΩΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

4. ΔΗΣΥ ΤΣΟΚΚΑΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ (ΛΙΝΟΣ)

ΚΕΡΥΝΕΙΑ (Εικόνα 6)

Η κατανομή των εδρών θα ήταν ως ακολούθως:

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ 1

ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ) 1

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ 1

Τα ονόματα των υποψηφίων που θα εκλέγονταν:

1. ΔΗΣΥ ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ

2. ΑΚΕΛ ΧΡΙΣΤΟΦΙΑΣ ΧΡΙΣΤΟΣ

3. ΔΗΚΟ ΣΟΛΩΜΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

  • Στο 2ο Σενάριο εφαρμογής οριζόντιας ψηφοφορίας:

Κάθε επαρχία ξεχωριστή εκλογική περιφέρεια η συνολική κατανομή των 56 εδερών θα ήταν:

ΔΗΣΥ 28

ΑΚΕΛ 19

ΔΗΚΟ 5

ΕΛΑΜ 2

ΔΗΠΑ 1

ΚΟΣΠ 1

Η ΕΔΕΚ, θα έμενε εκτός βουλής.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button