Greek Reports (Ελληνικά)

Οριζόντια Ψηφοφορία – 2

Έχω ερωτηθεί από διάφορους φίλους για διάφορα συστήματα οριζόντιας ψηφοφορίας.

Δεν είμαι σύμφωνος.

Αυτούς που αποκαλούμε κατ’ ευφημισμόν “Ανεξάρτητους” υποψήφιους, στην πράξη θα είναι και πάλι κομματικές επιλογές.

Τα κόμματα, ειδικά τα μεγάλα έχουν τη δυνατότητα να τις επιβάλουν.

Απλά ο πολίτης θα επιλέγει από δύο δεξαμενές κομματικές επιλογές.

Μ’ όλες αυτές τις ασκήσεις με επιμερισμό της ψήφου αλλά και άλλες πιο ευφάνταστες απλά δηλώνουμε την αδυναμία μας να διορθώσουμε το σύστημα και προσπαθούμε (νομίζουμε) να το ξεγελάσουμε με μαθηματικούς τύπους.

Οι μόνοι που μπορούν να αλλάξουν το σύστημα είναι οι Πολίτες. Τα κόμματα δεν μπορούν επειδή δε θέλουν!

Οι πολίτες αν απαιτήσουν πιο άμεση και συμμετοχική δημοκρατία και διαφάνεια, θα μετατραπούν από κομπάρσοι σε πρωταγωνιστές και εκεί θα μπορέσουν να αλλάξουν τα πράγματα.

Είναι βασική αρχή της Δημοκρατίας ότι υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις στην επίλυση των θεμάτων, στη χάραξη πολιτικής. Είναι επίσης θεμιτό οι προσεγγίσεις να ομαδοποιούνται σε κόμματα. Δεν είμαι εναντίον των κομμάτων. Αυτό που είναι κακό για τη δημοκρατία μας είναι η μετατροπή της σε κομματοκρατία.

Αυτό που πρέπει να επιδιώκουμε είναι τα κόμματα, οι διαφορετικές πολιτικές προσεγγίσεις, να στελεχώνονται από ικανούς πολιτικούς οι οποίοι μέσα από διαφανείς διαδικασίες θα αξιολογούνται για την παρουσία τους, το έργο τους, τις θέσεις που πήραν σε κάθε πρόταση νόμου και κάθε νομοσχέδιο.

Ο Πολίτης θα έπρεπε να απαιτεί το κόμμα του να κατεβάζει μόνο αξιόλογους υποψηφίους και ας μην είναι 56! Αντ’ αυτού, κυριαρχεί ο Λαϊκισμός, η Ψηφοθηρία και η Πελατειακή Σχέση.

Αυτά δε βλέπω πώς ανατρέπονται με την Οριζόντια Ψηφοφορία. Δεν μπορώ να δω τη λογική πίσω από το θέλω να επιλέξω μόνο τους καλούς και τους έντιμους από διάφορά κόμματα.

1) Δεν είναι καλλιστεία οι εκλογές.

Στις εκλογές έπρεπε να δοκιμάζονται και να κρίνονται πολιτικές προσεγγίσεις. Γιατί ένας καλός ηθοποιός, ένας καλός ποδοσφαιριστής, ένας έντιμος δικηγόρος είναι και άξιος πολιτικός;

2) Πρέπει οι Πολίτες να απαιτήσουν το κάθε κόμμα να έχει ΜΟΝΟ, έντιμους, εργατικούς και άξιους υποψήφιους.

Κάθε κόμμα τους δικούς του και επαναλαμβάνω, ας μην είναι 56. Έτσι θα διασφαλιστεί ότι το σύστημα θα αποτελείται μόνο από άξιους και έντιμους πολιτικούς διαφορετικών πολιτικών προσεγγίσεων.

Αυτά μόνο οι Πολίτες μπορούν να τα απαιτήσουν και να τα αλλάξουν.

Πρέπει όμως πρώτα να γίνουν ξανά πρωταγωνιστές, πραγματικά κύτταρα της δημοκρατίας, και όχι κομπάρσοι, ρουσφετοεπαίτες.

One Comment

  1. Αλέξανδρε,

    έχω την εντύπωση πως – σύμφωνα τουλάχιστον με τον Ποιητή Δώρο Λοΐζου – ο κόσμος δέν θα αλλάξει μέσω των κομμάτων αλλά μάλλον μέσω των ποιητών:

    ΤΑ ΠΑΡΔΑΛΑ ΣΟΥ ΟΝΕΙΡΑ
    Τα παρδαλά σου όνειρα με το ύφος της ασυνέπειας
    κι αυτό σου το καρναβαλίστικο πρόσωπο με τα άχαρα μάτια,
    μην τα πλασάρεις σα σύμβολα μιας φιλοσοφίας.

    Η ευαισθησία κι η συνέπεια δεν ανήκουν μόνο στους ποιητές.

    Κι αν σε ρωτήσουν καμιά φορά
    ποιοί τάχατες αλλάζουν τον κόσμο
    -οι ποιητές ή τα κόμματα-
    μη ντραπείς να τους απαγγείλεις δυο-τρείς στίχους.
    ……………………
    όσον δέ αφορά τις επικείμενες εκλογές, εδώ η άποψή μου
    https://kyklamino.org/4999-2/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button