Greek Reports (Ελληνικά)

Ερωτηματολόγιο Υποψήφιας Βουλευτού Κικής Γρίβα

Κυπριακό Κέντρο Μελετών (KY.KE.M. )

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥ ΒΟΥΛΕΥΤΗ

  1. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ: ΚΙΚΗ ΓΡΙΒΑ
  2. ΤΟΠΟΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ: ΛΕΥΚΩΣΙΑ
  3. ΤΟΠΟΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ: ΛΕΥΚΩΣΙΑ
  4. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ: 30/05/1957
  5. ΜΟΡΦΩΤΙΚΟΝ ΕΠΙΠΕΔΟ/ΣΠΟΥΔΕΣ: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ
  6. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ/ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ: ΥΠΕΥΘΥΝΗ/ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΝΑΜ ΙΙΙ
  7. ΚΟΜΜΑ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΕΡΧΕΣΤΕ: ΚΙΝΗΜΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ
  8. ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΚΟΙΝΑ: ΑΠΟ ΤΑ ΕΦΗΒΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΒΟΥΛΕΥΤΡΙΑ 2016

Α. ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

  1. Γιατί κατέρχεστε ως υποψήφιος στις επικείμενες βουλευτικές εκλογές;

ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΑΘΗΚΟΝ ΜΟΥ ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΩ ΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΠΟΥ ΤΑΛΑΝΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ

  1. Για ποιους λόγους έχετε κατατάξει την υποψηφιότητα σας στο συγκεκριμένο πολιτικό κόμμα;

ΔΙΟΤΙ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΣΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΜΑ ΣΑΝ ΘΕΜΑ ΕΙΣΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΗΣ

  1. Ποιο είναι το όραμα σας

α) για την πατρίδα ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ

β) για την πόλη σας ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΗΣ ΣΑΝ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ

γ) για την κοινωνία ΕΥΜΑΡΙΑ, ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΣ ΑΝΙΣΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ, ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΔΙΑΚΡΙΣΕΩΝ

  1. Ποιοι θα είναι οι στόχοι σας αν εκλεγείτε ως βουλευτής;

ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΜΕΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΜΑ ΩΣ ΘΕΜΑ ΕΙΣΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΗΣ, Η ΠΑΤΑΞΗ ΤΗΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΚΑΙ ΙΣΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ

  1. Με ποιους τρόπους και μεθόδους θεωρείτε ότι θα ανταποκριθείτε στα καθήκοντα σας ως βουλευτής;

ΔΙΑΚΥΡΙΤΤΟΝΤΑΣ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΚΛΕΛΕΓΜΕΝΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ

  1. Συμφωνείτε με την άποψη ότι ο βουλευτής δεν πρέπει να ασχολείται με άλλο επάγγελμα/ενασχόληση για να είναι αφοσιωμένος στα βουλευτικά του καθήκοντα;

ΝΑΙ

Β. ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΜΑ:

  1. Ποια είναι η άποψη και οι θέσεις σας για την επικείμενη πενταμερή διάσκεψη για το Κυπριακό;

ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ

  1. Θεωρείτε ότι η ΔΔΟ είναι η μοναδική προοπτική λύσης στο Κυπριακό πρόβλημα;

ΟΧΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΔΔΟ

  1. Συμφωνείτε με τους χειρισμούς της Κυβέρνησης σε σχέση με το εθνικό θέμα; Σε ποια σημεία διαφωνείτε; Δώστε τις δικές σας εισηγήσεις.

ΟΧΙ, ΔΙΑΦΩΝΩ ΠΛΗΡΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΤΕΙ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΜΑ ΣΑΝ ΚΑΤΟΧΗ ΚΑΙ ΕΙΣΒΟΛΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΣΗΓΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΕΘΕΙ ΣΑΝ ΘΕΜΑ ΕΙΣΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΗΣ

  1. Ποιες θεωρείτε ως προτεραιότητες σε σχέση με την επίλυση του Κυπριακού;

ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΒΑΣΗ ΩΣ ΕΙΣΒΟΛΗ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΗ, ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΚΥΠΡΙΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗΣ, ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ, ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΩΝ. Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ, ΑΣΦΑΛΗΣ, ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΕΣ ΖΩΝΕΣ, ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑΤΑ ΚΑΤΟΧΗΣ ΚΑΙ ΕΠΟΙΚΟΥΣ

  1. Ποια η άποψη σας για την πολιτική ισότητα;

ΔΙΑΦΩΝΩ. ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΩΝΟΤΗΤΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΛΑΤΙΝΙΟΙ, ΟΙ ΜΑΡΩΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΜΕΝΙΟΙ

  1. Επιλέξετε τη μορφή λύσης που προτιμάτε στο εθνικό μας πρόβλημα:

α) Ενιαίο Κράτος

β) ΔΔΟ

γ) Αποκεντρωμένη ομοσπονδία

δ) Συνομοσπονδία

ε) Διχοτόμηση

στ) Δύο κράτη

Γ. ΔΙΑΦΘΟΡΑ/ΔΙΑΠΛΟΚΗ/ΕΞΥΓΙΑΝΣΗ

  1. Ποιούς θεωρείτε ως κύριους λόγους για την επικρατούσα κατάσταση διαφθοράς στην χώρα μας;

ΤΗΝ ΕΥΝΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ

  1. Μπορείτε να κατανέμετε ευθύνες σε άτομα-αξιωματούχους του κράτους ή θεσμούς για το σημερινό κατάντημα στη χώρα μας;

ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΑΞΙΩΜΑΤΟΥΧΟΥΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΚΑΝ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΕΣ ΘΕΣΕΙΣ

  1. Καταγράψετε συνοπτικά τα μέτρα που εισηγείστε για την αντιμετώπιση της διαφθοράς/διαπλοκής; ΑΥΣΤΗΡΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ

ΑΥΣΤΗΡΕΣ ΠΟΙΝΕΣ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝΤΕΣ

  1. Εάν εκλεγείτε βουλευτής, πως σχεδιάζετε να συμβάλετε στην αντιμετώπιση της διαφθοράς;

ΨΗΦΙΖΟΝΤΑΣ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΑ ΜΕ ΑΣΥΤΗΡΕΣ ΠΟΙΝΕΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΡΑΖΟΝΤΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ

  1. Ποια μέτρα εισηγείστε για την καταπολέμηση της αναξιοκρατίας;

ΨΗΦΙΖΟΝΤΑΣ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΑ ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΕΣ ΠΟΙΝΕΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΡΑΖΟΝΤΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ

  1. Θεωρείτε ότι η Βουλή (και βουλευτές) έχουν ευθύνες για την επικρατούσα διαφθορά;

ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΣΤΕΡΑ ΣΕ ΑΡΙΘΜΟ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΡΥΘΜΙΖΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΥΝΟΟΥΜΕΝΩΝ ΤΟΥΣ

  1. Ποιες απόψεις έχετε για τα Μ.Ε..Δ των ΠΕΠ. Ποιες οι θέσεις σας για την λίστα Γιωρκάτζη;

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΗΚΑΝ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΑΞΙΩΜΑ

  1. Ποιες είναι οι απόψεις σας για τις πολιτογραφήσεις και τα διαβατήρια που παραχωρήθηκαν σε αλλοδαπούς/υπηκόους τρίτων χωρών;

ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟΝ

Δ. ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Παρακαλείσθε όπως καταθέσετε πολύ συνοπτικά τις θέσεις και τις απόψεις σας για τα πιο κάτω θέματα κοινωνικού χαρακτήρα:

  1. Όραμα Παιδείας:

ΕΛΛΗΝΟΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ

  1. Επέτειος ενωτικού δημοψηφίσματος:

ΝΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΤΑΙ

  1. Ο ρόλος και η αποστολή της εκκλησίας στην πολιτεία:

ΟΠΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ

  1. Μεταναστευτικό και μέτρα αντιμετώπισης:

ΤΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ ΜΑΣΤΙΓΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΙΣ ΕΙΣΟΔΟΥΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΤΑΠΑΥΣΕΩΣ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ.

  1. Δημογραφικόν:

ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΗ ΡΟΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΤΙΔΕΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΛΛΟΙΩΝΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΟ.

  1. Απασχόληση αλλοδαπών:

ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ

  1. Σύμφωνο συμβίωσης μεταξύ ομοφυλόφιλων ζευγαριών:

ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΣΤΑΣΗ

  1. Το επίπεδο δημοσιογραφίας και των ΜΜΕ στην Κύπρο:

ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΑΓΟΡΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ.

  1. Ποιες είναι οι απόψεις σας για την σύγκρουση των θεσμικών οργάνων στη χώρα μας:

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΛΥΠΗ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button