Greek Reports (Ελληνικά)

Αυτοσεβασμός και Αξιοπρέπεια

Πρώτη μέρα μαθήματος νομικής σε Πανεπιστήμιο.

Ο καθηγητής διάσημη νομική προσωπικότητα με τους μαθητές να αγωνιούν να τον γνωρίσουν

  • Καλημέρα σας κυρίες και κύριοι, –
  • Πιο είναι το όνομα σου? – ρωτά τον μαθητή στο πρώτο μπροστά γραφείο
  • Το όνομα μου είναι Νέλσον –
  • Νέλσον!!! Να φύγεις αμέσως από την τάξη μου και να μην σε ξαναδώ μπροστά μου. Φύγε τώρα αμέσως ακούς? – του βροντοφώναξε ο καθηγητής θυμωμένος!

Ο Νέλσον δεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει και γιατί τον εχει αποβάλει με τέτοιο άσχημο και άμεσο τρόπο, ο διάσημος καθηγητής που ανυπομονούσε να γνωρίσει!

Οι υπόλοιποι μαθητές δείχνουν φοβισμένοι, βουβαμάρα επικρατεί στη τάξη.

Ο Νέλσον αποχωρεί

  • Πολύ καλά, τώρα που έκλεισε αυτό το άσχημο θέμα ας αρχίσουμε το πρώτο μας μάθημα – λέει ο καθηγητής.
  • Ερώτηση πρώτη, γιατί υπάρχουν οι Νόμοι?

Οι μαθητές παρ’ όλο που είναι ακόμη σοκαρισμένοι και φοβισμένοι, αρχίζουν να απαντούν

  • Για να υπάρχει τάξη στη κοινωνία –
  • ΟΧΙ – λέει ο καθηγητής
  • Για να πληρώνουν οι άνθρωποι για τις όποιες κακές πράξεις των
  • ΟΧΙ – λέει και πάλι ο καθηγητής
  • Για να υπάρχει δικαιοσύνη – λέει μια νεαρή φοιτήτρια
  • ΝΑΙ ακριβώς δικαιοσύνη είναι η σωστή απάντηση – λέει ο καθηγητής – Τί είναι όμως η δικαιοσύνη?

Οι μαθητές άρχισαν να νοιώθουν άβολα από τις συνεχείς και ανορθόδοξες ερωτήσεις και την όλη συμπεριφορά του καθηγητή τους! Κάποιος απαντά τελικά

  • Δικαιοσύνη είναι η προστασία των δικαιωμάτων του κάθε ανθρώπου –
  • Ο.Κ, αλλά μόνο αυτό? – λέει ο καθηγητής
  • Για να ξεχωρίζει το καλό από το κακό και να ανταμείβεται το πρώτο – απαντά ένα μαθητής
  • Ο.Κ, τότε απαντήσετε μου αυτή την ερώτηση: Έπραξα ορθά όταν έβγαλα κακήν κακώς τον Νέλσον από την τάξη?

Όλοι οι μαθητές σιώπησαν, κανείς δεν απαντούσε!

  • Θέλω μια ομόφωνη απάντηση! – λέει ο καθηγητής
  • ΟΧΙ – απάντησαν όλοι με μια φωνή ξεθαρρεύοντας επιτέλους
  • Μπορείτε να πείτε τότε ότι έχω αδικήσει τον Νέλσον? –
  • ΝΑΙ – φώναξαν και πάλι με μια φωνή οι μαθητές
  • Τότε γιατί κανείς από εσάς δεν έκανε κάτι για αυτό?

Γιατί θέλουμε τους νόμους και τους κανονισμούς εάν εμείς δεν έχουμε την δύναμη και θέληση να τους εφαρμόζουμε?

Ο καθένας από εσάς έχει την υποχρέωση να μιλήσει και να υπερασπιστεί κάποιον όταν γίνει μάρτυρας μιας αδικίας.

Όλοι σας…. Ποτέ μη σιωπήσετε ξανά μπροστά στην αδικία! –

  • Πηγαίνετε και φέρτε μέσα στη τάξη τον Νέλσον. Σήμερα αυτός ήταν ο δάσκαλος σας!
  • Και να θυμάστε πάντα σε όλη σας τη ζωή
  • Όταν εσείς δεν ορθώνετε λόγο για τα δικαιώματα όλων μας, ο αυτοσεβασμός και η αξιοπρέπεια   χάνονται και ο αυτοσεβασμός και η αξιοπρέπεια δεν πρέπει και δεν είναι ποτέ διαπραγματεύσιμες!

Ερώτηση δική μας:

Μήπως ήδη χάσαμε τον αυτοσεβασμό και την αξιοπρέπεια ανεχόμενοι να μας κυβερνούν να μας εκμεταλλεύονται και να πλουτίζουν εις βάρος μας, μια χούφτα διεφθαρμένοι πολιτικοί ?

Μήπως ήδη χάσαμε τον αυτοσεβασμό και την αξιοπρέπεια ανεχόμενοι να καθορίζουν την ψήφο και το μέλλον των παιδιών μας τα κόμματα και μια δράκα διαπλεκόμενοι κομματάρχες ?

Ας κάνουμε πράξη το τι μπορούμε να κάνουμε ΕΜΕΙΣ Ο ΛΑΟΣ!

  • Υδρυτικό Μέλος του κινήματος ΚΑΖΑΝΙ
  • scstylianou@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button