Greek Reports (Ελληνικά)

Τα κάναμε θάλασσα ακόμα μια φορά

Φίλοι μου δεξιοί, αριστεροί, κεντρώοι, συγχωρέστε με: Τα κάναμε θάλασσα ακόμα μια φορά

Αν θέλουμε αλήθειες, τότε θα πρέπει να τις λέμε με το χέρι στην καρδιά.

Χθες βράδυ, τα ειδησεογραφικά πρακτορεία όλου του κόσμου μετέδιδαν την εξής είδηση:

Ο Τούρκος πρόεδρος Ερτογάν πήγε στην κατεχόμενη Αμμόχωστο για να γιορτάσει μαζί με Τουρκοκυπρίους και ‘κουβαλητούς’ την ‘επέτειο’ της ανακήρυξη του ψευδοκράτους τους

Όμως αγαπημένοι και αγαπημένες μου, τα ειδησεογραφικά πρακτορεία όλου του κόσμου δεν μετέδωσαν ούτε μια είδηση για την αντίδραση των Ελληνοκυπρίων.

Γιατί;

Διότι εμείς απλά δεν υπάρχουμε.

Εμείς κάναμε πορείες και διαμαρτυρίες για τον κορωνοϊό, για τις μάσκες, για τα οικονομικά σκάνδαλα, για τα χρυσά διαβατήρια, για τον Συλλούρη και την παρέα του, για τα δικαιώματα των εκπαιδευτικών, για τη φτώχεια, για τα ακριβά ενοίκια και άλλα πολλά.

Για τη χθεσινή όμως αποφράδα μέρα ούτε μια συγκέντρωση πουθενά κι από κανέναν.

Ούτε μια ομάδα πολιτών ούτε ένα κόμμα, ούτε η κυβέρνηση.

Ουδείς!

Ρωτώ, λοιπόν, εγώ ο αδαής:

Ποιος θέλετε να μας πάρει στα σοβαρά αφού για σαράντα έξι χρόνια τώρα είμαστε απαθείς;

Ομολογώ, ούτε ένας…

Οι Τούρκοι, εκτός από το ότι κατάφεραν να κάνουν αυτό που είχαν τόσο έντεχνα σχεδιάσει, αυτό που είχαν διαφημίσει ότι θα κάνουν, κατάφεραν ένα ακόμα απίστευτο πράγμα:

Να κερδίσουν τη σιωπή μας.

Αλήθεια, ξέρετε πόσο πολύ χάρηκαν;

Έσκασαν στα γέλια σας πληροφορώ.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι δώρο τους χαρίσαμε…

Η σιωπή μας είναι το συνειδητό άνοιγμα του δρόμου ΤΟΥΣ για όποια σκοτεινά σχέδια έχουν κατά νου.

Η σιωπή μας σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η μεγαλύτερη ζημιά που μπορούμε να προκαλέσουμε στην υπόθεσή μας.

Αν κάποιος μου πει, ότι γεμίσαμε τα κοινωνικά δίκτυα με φωνές, ποιήματα και διαμαρτυρίες, ναι, θα συμφωνήσω.

I have news for you though (που λένε κι οι Αμερικανοί):

Το Facebook, το Instagram, το Twitter είναι μια τρύπα στο νερό.

Δεν θα μας στοίχιζε ούτε μια μπακκίρα να βγαίναμε στους δρόμους, να ακούσουν όλοι οι άνθρωποι στα πέρατα της οικουμένης για τον συνεχιζόμενο βιασμό της πατρίδας μας.

Θαρρώ πως θα έπρεπε να δείξουμε έμπρακτα την αντίθεση μας.

Θα έπρεπε να καταφέρουμε να μπούμε σε όλα τα ειδησεογραφικά πρακτορεία του κόσμου για να καταλάβει – και να θυμηθεί – όλη η οικουμένη ότι διαφωνούμε με τη συνέχιση της κατοχής.

Δεν το κάναμε.

Φίλοι μου δεξιοί, αριστεροί, κεντρώοι, συγχωρέστε με:

Τα κάναμε θάλασσα ακόμα μια φορά…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button