Turkish Reports (Türkçe)

Türkiye’de demokrasi bıçak sırtında

Perşembe gecesi tüm muhalefeti susturmayı hedefleyen ve demokrasiye ve Kürtlere yönelik siyasi soykırıma bir darbe anlamına gelen girişim hızlandı

HDP milletvekili Leyla Güven and Musa Farisoğulları uydurma terör gerekçeleriyle tutuklanması Türkiye için bir utanç ve diktatörlüğe kaydığının daha ileri bir kanıtı.

HDP’nin oluşumu, Türkiye’de sendikacılar, sosyalistler, çevreciler, kadın hakları aktivistleri, Kürtler, Çerkesler Alevileri Ermeniler, Türkler ve diğerlerinin dahil olduğu geniş katmanları bir araya getiren demokrasi için gerçek bir adımdı.

Ancak bu, otoriter iktidarı ele geçirmeye son verecek bir birlikten korkan Türk devleti için HDP’yi tehlikeli ve tehdit haline getiren şeydi.
HDP, 2015 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) çoğunluğunu bozarak ilk kez mecliste sandalye kazandı.

Kasım 2016’da Erdoğan partiye karşı baskıları artırmaya devam ederken bir dizi gece baskınında milletvekillerini tutukladı.

170.000 kamu sektörü çalışanı görevden alındı, binlerce akademisyen barış dilekçesi imzaladıkları için tasfiye edildi ve Erdoğan’ın otoriter iktidarını pekiştirirken yüzlerce medya örgütü kapatıldı.

Açıklanan rakamlara göre, 2015’ten bu yana 15.000’den fazla HDP üyesi gözaltına alınırken en az 6.000 parti aktivisti hapis cezası aldı.
Partinin eski eş başkanları eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş da dâhil olmak üzere en az 200 seçilmiş ve yedi eski HDP milletvekili, eski parti parmaklıklar ardında.

HDP’ye yönelik operasyonlar, olası bir erken seçim spekülasyonları nedeniyle son haftalarda yoğunlaştı. HDP yönetiminde bulunan 65 belediyeden 45’inin belediye başkanları geçtiğimiz Mart ayında yapılan yerel seçimlerden bu yana görevlerinden alındı.

Seçilen 6 kişi hiç göreve başlatılmadıkları gibi HDP’nin bildirdiğine göre, belediye başkanlarının en az 21’i hapsedildi.

İngiltere, son iki yıl içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iki devlet ziyareti de dahil olmak üzere, siyasi ve askeri desteğini sürdürerek demokrasiye karşı saldırıların meşrulaştırılmasında önemli bir rol oynamıştır.

Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesini, silah satış anlaşmalarının sona erdirilmesini, Erdoğan’ın siyasi baskısı ile seçilmiş muhalif siyasetçilerin ve aktivistlerin kitlesel olarak tutuklanmasını kınanmasını talep ediyoruz.
Güney Afrika’nın apartheid rejimi altında olduğu zamanlardaki gibi Türkiye asosyal bir devlet olarak izole edilmelidir.

İngiliz hükümetini, demokrasiye yönelik sürekli saldırılar son buluncaya ve tüm siyasi mahkumlar serbest bırakılıncaya kadar Türkiye’yi kınayan acil bir açıklama yapmaya ve ilişkilerini dondurmaya çağırıyoruz.

İngiltere İşçi Partisi’nden, kardeş partileri olan HDP ile dayanışma konusunda acil bir açıklama talep ediyoruz ve onları mecliste hükümete bu konuda baskı yapmaya çağırıyoruz.

Yaşamak direnmektir – HDP ve Türkiye’deki özgürlük ve demokrasi için mücadele eden herkesle dayanışma içerisindeyiz.

  Kurdistan Solidarity Campaign

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button